Inauguracja 2023/2024. Semestr... 33

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 517
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Inauguracja 2023/2024. Semestr... 33

Post autor: Milionis »

Chociaż podczas naszego pierwszego wykładu, w 17 roku działania Akademii, profesor Radosław Markowski, socjolog i politolog, wspomniał, że wiedza nie zawsze pomaga bo wykształcenie może prowadzić do omotania ideologią to ja nadal przyznaję, że z radością ciągle się uczę, lubię wiedzieć więcej i zależy mi na eksperckich opiniach.

Chciałabym zrobić jak najbardziej neutralną notkę o tym wykładzie bo bardzo się przejęłam kiedy na fejsbukowej stronie Akademii ktoś kiedyś napisał, że dobrze byłoby gdyby komentarze na naszym Forum omijały temat polityki.

A przecież polityką jest wszystko co dotyczy społeczeństwa. Mamy politykę... globalną, społeczną, oświatową, zdrowotną, klimatyczną.. Mamy analfabetyzm i korupcję polityczną..
No, jak żyć?


Profesor Markowski przedstawił nam wyniki wielkiego paneuropejskiego badania socjologicznego przeprowadzonego w latach 2012 - 2022. Jak Europejczycy postrzegają demokrację.

Państwa od litery A do.. W. Bez Rosji.

I badanie pokazuje, że inaczej postrzegają demokrację tzw młode i stare kraje demokratyczne. W badaniu ważne było ustalenie kryteriów demokracji. Czym jest pojęcie demokracji dla Albańczyka albo Polaka.

Zawsze myślałam, że jeśli nie demokracja to mamy tylko do wyboru model, który znamy z Putinowskiej Rosji czy Korei Północnej.

A jest jeszcze, pomiędzy demokracją a autorytaryzmem, etap populizmu i nieliberalizmu.

Dla wszystkich respondentów modułu European Social Survey bazą demokracji są wolne i niezależne wybory i niezawisłe sądy.

W Europie Zachodniej dominuje model liberalno-demokratyczny, w Europie Południowej i Wschodniej przeważa model populistyczny.


Polsce bardzo zależy na demokracji i nie chce mieć lidera działającego poza prawem. Na Węgrzech jest przeciwnie. Wegrom już nie zależy na demokracji. Skapitulowali.

Trochę pokrzepiło mnie to spotkanie z profesorem Markowskim. Takiemu badaczowi to dobrze.. Wie jak interpretować obiektywnie to co się dzieje dokoła. A taka wiedza chociaż pomaga nie poddawać się emocjom.

"Jest tylko jedna droga do szczęścia -przestać się martwić rzeczami na które nie masz wpływu". Tako rzecze Epiktet z Hierapolis


Polis... To od tego słowa mamy politykę.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość