Ankieta. Rok akademicki 2018/2019

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Ankieta. Rok akademicki 2018/2019

Post autor: pablo »

Naszym skromnym zdaniem w minionym roku nie było raczej wykładów kompletnie nieudanych, ale oczywiście jak się robi ranking, to zawsze jest ktoś na miejscu pierwszym, a ktoś na ostatnim. Poniżej zestawienie wykładów, począwszy od tych, które uzyskały największą liczbę ocen bardzo dobrych, a skończywszy na tych, które… uzyskały tych ocen najmniej. Zestawienie z wielu względów nie jest wymierne (np. nie uwzględniliśmy tutaj uzyskanych ocen dobrych), ale jakieś jest i coś o Państwa preferencjach mówi.

Prof. Krzysztof Meissner, Ciemna materia 87,30% ocen bardzo dobrych
Prof. Wojciech Cwalina, Gdy rozum śpi, budzą się demony. Propaganda jako polityka 72,22%
Prof. Krzysztof Kornacki, Filmy, które wstrząsnęły światem 69,23%
Prof. Jan Hartman, O szczęściu, czyli dlaczego nie warto słuchać filozofów 68,18%
Prof. Zbigniew Mikołejko, Polska a prawosławie: gra historyczna 67,80%
Dr Jacek Friedrich, Polska i jej malarze (cykl) 64,62%
Prof. Tomasz Szlendak, Efekt Bilbargo. Czy ECS albo Filharmonia Kaszubska rozruszają ludzi i gospodarkę? 63,04%
Prof. Tadeusz Bartoś, Nietzche jako wychowawca. O pułapkach życia w resentymencie 55,36%
Dr Roman Nieczyporowski, Sztuka wobec pamięci – wojna 53,49%
Prof. Agnieszka Pollo, Kosmiczna sieć: Wszechświat w największej skali 51,92%
Prof. Bogdan Wojciszke, Nieuchronna tendencyjność ocen moralnych 51,67%
Dr Roman Nieczyporowski, Sztuka i żart 49,06%
Dr Agnieszka Gajewicz, Szklanka jest w połowie pusta czy pełna? O bezpieczeństwie chemicznym okiem chemoinformatyka 48%
Prof. Andrzej Elżanowski, Moralny i etyczny statut zwierząt 44,44%
Dr Piotr Sitkiewicz, Od autorasizmu do wartości Z, czyli polskie grzechy główne 35,71%

W zeszłym roku sporo kilometrów przemierzył nasz Autobus do kultury. Najbardziej podobał się Państwu wyjazd do Torunia na wystawę Do czysta Mariny Abramovic w Centrum Sztuki Współczesnej. Nie ujmując nic wystawie (była oczywiście świetna), podejrzewam, że w zdobyciu pierwszego miejsca pomógł tej wyprawie przepiękny Toruń, słoneczna pogoda, pyszne lody i nieco ekstrawagancki przewodnik, który oprowadzał nas po mieście.
Ostatnie miejsce przypadło niestety Koszalinowi. Piszę niestety, bo spektakl, który obejrzeliśmy w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym był fantastyczny (został zresztą zaproszony w maju na gdyński Raport). Ależ gdzież tam Koszalinowi do Torunia. I nie pomogła tutaj nawet okazała koszalińska katedra z XIV wieku. No cóż… W każdym razie zestawienie wygląda tak:

Marina Abramovic, Do czysta (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu) i zwiedzanie miasta z przewodnikiem
Cesarz w reż. Mikołaja Grabowskiego (Teatr Ateneum w Warszawie)
Wyjeżdżamy w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie) i zwiedzanie Muzeum Narodowego
Bachantki w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Powszechny) i zwiedzanie wystawy Krzycząc Polska! Niepodległa 1918 (Muzeum Narodowe)
Aktorzy Koszalińscy, czyli Komedia Prowincjonalna w reż. Piotra Ratajczaka (Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie) i zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Na pytanie sondujące Państwa stosunek do uczestnictwa w kulturze, czyli Czy w przyszłym roku akademickim zamierza Pani/Pan wziąć udział w wyjeździe Autobusem do kultury do teatru bądź na wystawę plastyczną, odpowiedzi padły następujące i raczej zachęcające do organizacji tego typu wyjazdów. A nawet gdyby nie zachęcały, to i tak jesteśmy wystarczająco zachęceni i trudno nas zniechęcić.

TAK 43,96%
NIE 4,40%
Jeszcze nie wiem 16,48%
To zależy od imprezy 35,16%


I pytanie o to, czy tematyka wykładów powinna mieć ścisły związek z tym, co się aktualnie dzieje w świecie. Większość z Państwa opowiedziała się za złotym środkiem.

Tak, oczekuję, że dzięki uczestnictwu w wykładach lepiej zrozumiem otaczającą mnie rzeczywistość społeczną, polityczną i kulturową 20,88%
Nie, wykłady w Akademii 30+ powinny skupić się wyłącznie na przybliżaniu osiągnięć współczesnej nauki, abstrahując w dużym stopniu od spraw aktualnych 7,69%
Jestem zwolenniczką/zwolennikiem złotego środka. Interesują mnie zarówno problemy aktualne, jak i wiedza czysto naukowa, zwłaszcza z dziedziny nauk ścisłych i biologicznych 71,43%

Czy bałaby Pani zainteresowana/byłby Pan zainteresowany uczestnictwem w jednodniowych wycieczkach do ciekawych miejsc znajdujących się niedaleko Gdańska?
Odpowiedź na to pytanie rodzi zrozumiałe obawy, czy za czas jakiś nie będziemy wyłącznie włóczyć się po świecie, organizując jedynie od wielkiego dzwonu dwa czy trzy wykłady w roku. W każdym razie to chyba jeszcze nie ten czas. A odpowiedzi wyglądają tak:

TAK 90,11%
NIE 9,89%

A gdzie chcą Państwo jeździć? Daliśmy do wyboru cztery destynacja (jak to się mówił w wielkim świecie biur podróży) i żadna nie wygrała jakoś zdecydowanie. Ale żeby był porządek, będziemy odwiedzać te miejsca w takiej kolejności, w jakiej się uplasowały w naszym rankingu.

Kwidzyn, Radzyń Chełmiński, Grudziądz
Frombork
Gniew i Pelplin
Frombork
Chełmno i Świecie


Uczestniczyłabym/uczestniczyłbym częściej w wykładach Akademii 30+, gdyby w programie było więcej wykładów z…

nauk społecznych 34,07%
nauk ścisłych 26,37%
nauk biologicznych 20,88%
nauk humanistycznych 18,68%

Czy uczestniczyłabym/uczestniczyłbym częściej w wykładach Akademii 30+, gdyby wykładowcy byli bardziej zróżnicowani pod względem światopoglądowym.
TAK 15,38%
NIE 13,19%
Nie ma to dla mnie znaczenia 71,43%

I pytanie dość istotne, o majową wycieczkę do Paryża, a w zasadzie o to, dlaczego ta wycieczka nie doszła do skutku (??!??!!). Do dzisiaj mamy zresztą z tego powodu potworną traumę. W każdym razie odpowiedź, która uzyskała najwięcej wskazań, mocno nas zaskoczyła…

Przestraszyłam/przestraszyłem się protestów żółtych kamizelek 4,48%
Paryż jest za daleko, aby jechać tam autokarem 34,33%
Cena wycieczka była za wysoka 17,91%
Nie zapisałam się/zapisałem się, ponieważ miałam/miałem zbyt małą frekwencję na wykładach i nie wierzyłam/wierzyłem, że się zakwalifikuję 40,30%
Nie lubię tego typu wycieczek 4,48%
Byłam/byłem już w Paryżu i nie wydawało mi się sensowne, aby jechać tam ponownie 28,85%

Jakiego typu zajęć brakuje Pani/Panu w programie Akademii30+?
Odpowiedzi pojawiło się mnóstwo, wybraliśmy te najbardziej ciekawe. Warto też zaznaczyć, że aż 2,20% ankietowanych odpowiedziało, że niczego w programie im nie brakuje.

Egzaminów i kolokwiów
Mnie brakuje tylko czasu, a program jest zawsze świetny
Z ekologii, energetyki odnawialnej i utylizacji odpadów
Z ekologii i medycyny
Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy
Turystycznych typu rajd
Może warto pomyśleć o gościach z zagranicy, skoro finanse nie są takie złe
Jest OK!

Dlaczego uczestniczy Pani/Pan w zajęciach Akademii 30+? I znów tylko wybór najciekawszych odpowiedzi.

Bo lubię
Bo mam ciekawską naturę
Bo to ciekawe!
Dla chodzącego tam towarzystwa
Bo tak
Z przyzwyczajenia
W celu rozwojowym
Czuję się tam po prostu sobą
Bo mam wolne piątkowe wieczory
Bo są ciekawe wykłady i Manekin
Jest to jedna z moich rozrywek
Bo lubię Pana Kierownika
Bo zajęcia są ciekawe i różnorodne, poza tym jakoś nie wyobrażam sobie już życia bez Akademii
Uwielbiam spotykać się z ludźmi otwartych serc
Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka

Informacje o słuchaczce/słuchaczu

WIEK

Akademia 30+ funkcjonuje już kilkanaście lat i starzeje się wraz ze swoimi słuchaczami. To, co było atrakcyjne dla 30-latków kilkanaście lat temu, już teraz takie atrakcyjne nie jest, ale jakoś specjalnie z tego powodu nie ubolewamy. Coraz częściej zapisują się do nas również emeryci, którzy traktują nas jako interesującą alternatywę dla uniwersytetów trzeciego wieku. Jeśli trafiamy w jakieś zapotrzebowanie, to trzeba się z tego wyłącznie cieszyć. Nie będziemy na siłę zmieniać naszych przyzwyczajeń i upodobań (np. organizując 5-minutowe wykłady, zajęcia z gier komputerowych lub wycieczki do Legolandu), aby przyciągnąć 30-letnią młodzież. Tym bardziej, że nazwy Akademii i tak nie trzeba zmieniać. Ten plus jest dość pojemny i wszystko zniesie.
A struktura wieku w naszej Alma Mater wygląda mniej więcej tak:

20-30 lat 0%
30-40 lat 8,79%
40-50 lat 32,97%
50-60 lat 27,47%
60-70 lat 26,37%
Powyżej 70 lat 4,40%

WYKSZTAŁCENIE

Tu bez zmian. 12 lat temu było mniej więcej podobnie.

Średnie 5,49%
Wyższe 94,51%

MIEJSCE ZAMIESZKANIA
Mamy wrażenie, że przybyło nam osób spoza Trójmiasta, ale może być to wrażenie mylne.

Gdańsk 56,04%
Gdynia 20,88%
Sopot 8,79%
Okolice Trójmiasta 14,29%

Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość