Co z tym Wszechświatem?

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Co z tym Wszechświatem?

Post autor: Milionis »

Po wysłuchaniu wykładów profesora Krzysztofa Meissnera rozpiera nas ,niezmiennie,intelektualna radość.Pan profesor,zapalony popularyzator nauki,w bardzo wartki i poywający sposób przekonuje nas do elegancji praw fizyki,
Widzi,i czuje,w fizyce Logos,czyli Prawo chociaz spekulacje o Wielkim Wybuchu są juz dla niego sprawą meta-fizyki.

Tym razem opowiedział nam ..o ...teorii osobliwości Penrose i Hawkinga,o...faksyfikowanych hipotezach../??/i w jaki sposób można te wszystkie trudne, dla mnie, pojęcia wykorzystać w opisie tego co się dzieje z Wszechświatem.Już przyjaźniej brzmi pojęcie :eon: bo mówi nam to o czymś w rodzaju przedziału czasowego.

Czas płynie a Wszechświat się rozszerza nie tracąc nic ze swojej gęstości!To mozna zrozumieć jeśli się ogarnie wyniki badań Eisteina.Ciekawe na ile jeszcze namysłów ta teoria naprowadzi kolejnych badaczy?

A my na co możemy liczyć ? Nawet nie na postać gwiezdnego pyłu tylko na bycie fotonem albo falą grawitacyjną.Nie będziemy czuli czasu ani masy.No i przechodzimy do następnego eonu!


http://audycje.tokfm.pl/podcast/O-tajem ... sner/16049

Tutaj profesor w audycji radiowej.
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Co z tym Wszechświatem?

Post autor: pablo »

Aż prosi się, aby przypomnieć tutaj uwagę jednej ze słuchaczek Akademii (nazwisko do wiadomości redakcji ;) ) po którymś z poprzednich wykładów prof. Meissnera: "Nic z tego nie zrozumiałam, ale wykład był wspaniały".
Może aż tak źle nie było, ale tych sfer niezrozumienia było jednak sporo (z fizyki miałem niestety w szkole średniej tylko trójkę, ale za to słabą).
Ale wykładu słuchało się fantastycznie, mimo że Profesor nie korzystał z urządzeń audiowizualnych. Trzeba było sobie wiec wyobrażać fotony, które nie mają poczucia czasu (podobnie jak mój starszy syn, który też nie ma), neutrina, które wnikają w nas miliardami niezależnie od pory dnia, eony, które przechodzą jeden w drugi i inne fizyczne cuda. A wystarczyłaby drobna zmiana w strukturze materii (w którejś tam liczbie po przecinku), aby w ogóle nas nie było...

Przerażające (a może wcale nie?) jest też to, że wszechświat jest w zasadzie pusty. Gdyby wyobrazić sobie, że cały wszechświat ma wielkość kuli ziemskiej, to całej materii byłoby w nim tyle co... ziarnka soli. We wszechświecie nie działa też prawo zachowania masy (rozszerza się, zachowując tę samą gęstość) i prawo zachowania energii (energia tworzy się z niczego). Uff, aż się człowiekowi gorąco robi.
I poznaliśmy też odpowiedź na pytanie: dlaczego w nocy jest ciemno? Ano dlatego, że wszechświat się rozszerza. Więc ja jestem za rozszerzaniem. Bez dwóch zdań.
Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Co z tym Wszechświatem?

Post autor: Milionis »

Znalezione...Sir Penrose i profesor Meissner.Trochę sensacyjnie o ich spotkaniu i współpracy.



http://wiadomosci.onet.pl/kraj/tajemnic ... sce/9wmjc3
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Co z tym Wszechświatem?

Post autor: pablo »

Prof. Meissner jest jednak niezwykle skromnym człowiekiem (o czym byłem oczywiście przekonany przed lekturą tego artykułu; ten tekst tylko to przekonanie niezbicie potwierdził).
Milionis
Posty: 509
Rejestracja: 20 cze 2013, o 14:11
Kontakt:

Re: Co z tym Wszechświatem?

Post autor: Milionis »

https://youtu.be/MsVky0uTwKU

Profesor Agnieszka Pollo/była naszym gościem /o Noblu 2020 z fizyki
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość