Ateizm jako forma wiary

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Ateizm jako forma wiary

Post autor: pablo »

Prof. Leder ma niesamowitą umiejętność klarownego przedstawiania trudnych zagadnień. Wykład miał świetną strukturę i myślę, że był zrozumiały nawet dla osób nieobeznanych za bardzo z głównymi ideami filozoficznymi.

Co było początkiem ateizmu? Monoteizm, który wypchnął dawnych bogów poza obręb naszego doświadczenia. Wcześniej świat był przesiąknięty sacrum. Drzewo, strumyk, kamień miały swoich bożków, a każda czynność, choćby błaha, miała sakralny charakter. W zasadzie każde miejsce było święte. Wyrzucając boga z granic widzialnego świata, ten świat zdesakralizowaliśmy.

Padło wczoraj pytanie z sali, co ludziom daje ateizm. Bo religia wiadomo - daje poczucie sensu (głównie, ale nie tylko). Myślę, że poczucie, iż niebo jest puste, może również dawać pełen rodzaj ukojenia, takiej nieznośnej lekkości bytu, o której pisał Milan Kundera. Co ciekawe - z moich obserwacji i doświadczeń (które oczywiście nie są miarodajne) wynika, że z tym poczuciem braku Sensu (pisanego wielką literą) lepiej radzą sobie kobiety niż mężczyźni. Dla nich życie tu i teraz jest wystarczająco sensowne. Żyję, pracuję, bawię się, kocham, rodzę dzieci, uczę się ;), czytam książki. Po cóż dla tego wszystkiego szukać dodatkowych uzasadnień? To tylko dowodzi tego, że kobiety generalnie są mądrzejsze i dojrzalsze.
A mężczyzna szuka Sensu i w imię tego Sensu robi czasem paskudne rzeczy.

PS Właśnie dostałem informację od Agaty, że na wykładzie było w sumie ... 206 osób! Taka frekwencja na wykładzie filozoficznym w środę wieczorem i jeszcze w taką pogodę! Chwaliłem się Profesorowi, że frekwencja w tym semestrze na wykładach Akademii jest bardzo wysoka. Profesor stwierdził, że jak czasy są niepewne, ludzie wytrącają się z letargu i są bardziej skłonni do intelektualnych poszukiwań. Chyba zostanę zwolennikiem nowej władzy ;).
gron
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2010, o 11:04
Kontakt:

Re: Ateizm jako forma wiary

Post autor: gron »

Nic nie ujmując profesorowi,którego wykład był znakomity, frekwencja w tym semestrze jest duża, ponieważ wszyscy chcą jechać do WENECJI i "łapią" obecności.
Wygląda na to, że 1 autokar to za mało.
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Ateizm jako forma wiary

Post autor: pablo »

Nic nie ujmując profesorowi,którego wykład był znakomity, frekwencja w tym semestrze jest duża, ponieważ wszyscy chcą jechać do WENECJI i "łapią" obecności.
Wygląda na to, że 1 autokar to za mało.

Nie mam nic przeciwko temu, aby to była prawdziwa przyczyna tego frekwencyjnego boomu. Zapłaciłem już zaliczkę za hotel. Jeśli wycieczka (nie daj Bóg :o) nie doszłaby do skutku, przez kilka lat będę to spłacał z własnej kieszeni :?.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość