Lektura obowiązkowa

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Lektura obowiązkowa

Post autor: pablo »

Anna pisze:Książka warta przeczytania zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń we Wrocławiu i Poznaniu i jakże łatwo przychodzących niektórym oskarżeń wobec prof. Baumana. I nie bronię tu profesora, tylko nic nie jest takie jednoznaczne i nie możemy byc pewni naszych zachowań, gdybyśmy wówczas musieli dokonywac wyborów.


W sobotniej "GW" ukazał się ciekawy wywiad z prof. Baumanem, w którym opowiada m.in. o swoim uwikłaniu w komunizm (wywiad jest sprzed 3 lat).
Profesor przyznaje, że ideały socjalizmu są mu nadal bliskie. Jeżeli nosi w sobie jakieś poczucie winy, to tylko z tego powodu, że tak późno się zorientował, iż system, który miał wprowadzać te ideały w życie, był zbrodniczy.
Przy okazji warto polecić wszystkie książki prof. Baumana (zwłaszcza Płynną ponowoczesność).
Anna
Posty: 117
Rejestracja: 2 gru 2009, o 16:08
Kontakt:

Re: Lektura obowiązkowa

Post autor: Anna »

"Śpiąc w płomieniu" - Jonathan Carroll

Zaczęłam czytać tę książkę zachęcona nazwiskiem autora oczywiście, ale i opisem, zgodnie z którym ma się dziać dziwnie i tajemniczo. W dodatku akcja dzieje się we współczesnym Wiedniu :D Mogę ponownie "posnuć" się niedawno odwiedzanymi ulicami.
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Lektura obowiązkowa

Post autor: pablo »

Donoszę uprzejmie (co powinno ucieszyć przedstawicieli gatunku czytających), że wznawiamy w tym semestrze nasz salonik literacki. Tym razem naszym przewodnikiem i moderatorem będzie prof. Marek Adamiec, co - jak myślę - gwaratuje gorącą atmosferę, twórczy ferment i pogłębioną refleksję nad lekturami, nad którymi przyjdzie nam się pochylić.
A zestaw lektur jest... Zresztą sami przeczytajcie.

M. i J. Bułhakowowie, Dziennik Mistrza i Małgorzaty, Warszawa 2013 – czyli losy arcydzieła w XX wieku;
S. King, Joyland, Warszawa 2013 – czyli fenomen literatury popularnej, lubującej się w grozie;
E. L. James, Pięćdziesiąt twarzy Greya, 2012 – czyli skandal i literatura erotyczna dla kobiet;
Czary i czarty polskie. Oraz wypisy czarnoksięskie i Czarna msza. Napisał, wybrał i przypisami opatrzył J. Tuwim, Warszawa 2010 – czyli o pożytkach diabła i czarnej magii w XX wieku;
N. Carr, Płytki umysł. Jak Internet wpływa na nasz mózg, Katowice 2012 – czyli jak żyć w okablowanym świecie;
S. Rushdie, Szatańskie wersety, Poznań 2013 (nowy przekład Jacka Kozłowskiego) – czyli dżihad contra mc świat;
T. Brook, J. Bourgon, G. Blue, Historia chińskich tortur, Warszawa 2010 – czyli cywilizowana Europa i dzika reszta świata.

Zaczynamy (prawdopodobnie, bo czekam jeszcze na potwierdzenie) 26 października. A spotykać się będziemy o godz. 16.00 w sali konferencyjnej w budynku Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego na Przymorzu (kawa i herbata będzie na pewno, a kruche ciasteczka jeszcze nie wiem, ale raczej też). Zapraszam!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość