Wiedeń po

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Wiedeń po

Post autor: pablo »

Wróciliśmy w niedzielę około północy, tak że kilka refleksji na świeżo (nieprzemyślanych i pewnie nadto emocjonalnych).
Miasto przepiękne i wcale nie nudne. Może to dlatego, że jestem już w wieku lekko pierdołowatym i niewiele mi do życia potrzeba, poza kawą, alkoholem i ciastkami, a tego wszystkiego w Wiedniu jest akurat pod dostatkiem. Co prawda torcik w słynnej kawiarni Sachera lekko rozczarował (za suchy), ale specjały w kawiarni Cafe Central były rzeczywiście wyśmienite. Wiedeńczycy mają jednak coś do powiedzenia w temacie cukierniczym ;).

Jesli chodzi o architekturę, to wrażenie największe zrobił na mnie Looshaus Adolfa Loosa (naprzeciw Hofburga). Jakiż to piękny, prosty i elegancki budynek, wnętrze też wyśmienite, oczywiście oryginalne, nikt niczego w środku nie zmieniał.
Rzecz jasna Majolikahaus i Powszechna Kasa Oszczędności Otto Wagnera też fantastyczne. Z willi, które oglądaliśmy na Hietzingu, niewątpliwie najłądniejsza była Skyva-Primavesi Hoffmana (Pani Bianko, proszę żałować :( ). Niestety, Steiner Haus Loosa mogliśmy obejrzeć tylko od strony ulicy. Szkoda, bo od ogrodu ten dom jest o wiele ciekawszy :( . Ci, co byli na wykładzie, doskonale to zapewne pamiętają.

Podobnie jak w Berlinie, również w Wiedniu, mieliśmy tylko trzy godziny na oglądanie malarskich arcydzieł (w Kunsthistorisches Museum). Zawsze wielkim przeżyciem jest dla mnie oglądanie "na żywo" Vermeera (Alegoria malarstwa). Żałowałem jednak, że niewiele czasu spędziliśmy w sali z obrazami Breugla, ale wszystkiego niestety zobaczyć się nie da :( .
Hit z Górnego Belvederu to rzecz jasna Pocałunek Klimta (eksploatowany straszliwie przez kulturę popularną, Pocałunek jest w Wiedniu na kubkach, koszulkach, torbach na zakupy i Bóg wie czym jeszcze). Ale rzeczywiście obraz jest wspaniały.
We Wrocławiu oglądaliśmy Halę Ludową (z 1913 r., a nadal wygląda na bardzo nowoczesną). Mieliśmy nawet pokaz typu światło i dźwięk ;). Już sami, bez dr. Friedricha, rzuciliśmy też okiem na dom towarowy Hermana Dernburga z lat 30. XX w. Jak wszyscy zgodnie zauważyli - jest to kawał wspaniałej nowowoczesnej architektury ;).

Pewnym wycieczkowym nowum było opowiadanie w autokarze dowcipów przez mikrofon (nie wszystkich, bo podzieliliśmy dowcipy na mikrofonowe i niemikrofonowe, choć czasem nam się to nieco mieszało, może to dlatego, że kryteria nie były zbyt jednoznaczne, jeśli komuś spuchło ucho lub dwa, ale dwa to chyba nie, bo aż tak źle to nie było - przepraszam w imieniu opowiadaczy).

Zdaję sobie sprawę, że tempo naszych peregrynacji wiedeńskich było zabójcze, ale taka jest specyfika wycieczek z dr. Jackiem Friedrichem. Krew, pot i łzy, a wszystko po to, żeby w ciągu kilku dni jak najwięcej zobaczyć. Przyznam się, że mnie też nogi wchodziły w tyłek, ale uważam, że warto było na ten wysiłek się zdobyć. Pot się zmyje, łzy obetrze, rany opatrzy, a to, co się zobaczy i czego się doświadczy - pozostanie w głowie na zawsze.

Może powinienem to jasno powiedzieć przed wycieczką, wtedy udałoby się może uniknąć nieporozumień. Akademia 30+ nie jest biurem podróży, ja nie jestem pilotem, a dr Jacek Friedrich nie jest przewodnikiem turystycznym. Staramy się zapewnić temu przedsięwzięciu jakieś ramy organizacyjne, ale nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim. Też byłem w Wiedniu pierwszy raz i nie miałem pojęcia, gdzie są w mieście toalety lub sklepy z biletami na metro. Zakładałem też, że każdy z Państwa będzie wiedział, że idąc w miasto, warto zaopatrzyć się w butelkę wodę czy batonik, a jak zachce mu się siusiu - to po prostu da znać i wówczas się gdzieś zatrzymamy. Wyjazd Akademii to trochę jak spiknięcie się grupy znajomych, a nie wycieczka objazdowa Triady (dodam, że organizujemy takie wyjazdy praktycznie po kosztach).

Żeby zakończyć ten post weselszym akcentem, dowcip, który opowiedział nasz niezmordowany cicerone (kawał z pogranicza mikofonowego i niemikrofonowego według kategoryzacji stosowanej przez UE):
Wożnica krzyczy:
- Węgiel, węgiel przywiozłem!
A koń się odwraca i mówi:
- Tak, k..., ty przywiozłeś.

Wybrałem akurat ten, bo łączy się jakoś z tematem wycieczki (transport).

Pozdrowienia dla grupy 05, której wywrotowa aktywność miała silne działanie odstresowujące ;)
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wiedeń po

Post autor: bianka »

Jestem pogrążona w rozpaczy, konam z zazdrości i nie wiem, jak się podźwignę...
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: Wiedeń po

Post autor: pablo »

bianka pisze:Jestem pogrążona w rozpaczy, konam z zazdrości i nie wiem, jak się podźwignę...
Ja w takich sytuacjach stosuję dwie strategie (które się nawzajem wykluczają): ruch albo alkohol (ze wskazaniem na strategię numer dwa, zdecydowanie mniej męczącą ;)).
bianka
Posty: 244
Rejestracja: 1 gru 2009, o 21:12
Kontakt:

Re: Wiedeń po

Post autor: bianka »

Postaram się którąś zastosować i jednak doprowadzić do pionu (niezależnie od strategii ;) ), ale tylko ze względu na kolejne, ekscytujące wykłady.
I wycieczki!!! Ewentualne ...
kartka
Posty: 21
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 21:25

Zdjęcia z wycieczki do Wiednia

Post autor: kartka »

Zdjęcia z wycieczki do Wiednia można obejrzeć tu:
https://picasaweb.google.com/1077032464 ... oCd47OeowE
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość