Błędy we współczesnej polszczyźnie

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Błędy we współczesnej polszczyźnie

Post autor: pablo »

Michał Rusinek opowiadał kiedyś, jak zadzwoniła do niego pani z banku i zapytała:
- Czy rozmawiam z Michałem Rusinek?
- Ależ proszę pani, ja się deklinuję - odpowiedział nieco zirytowany sekretarz Wisławy Szymborskiej.
- A, to przepraszam, zadzwonię później - powiedziała pani.

I jeszcze a propos używania archaicznych słów.
Miałem kiedyś przyjemność rozmawiać przez telefon z Jerzym Stuhrem (całe 20 minut :)). No i w czasie tej rozmowy Jerzy Stuhr kilka albo nawet kilkanaście razy użył słówka azaliż. Niespecjalnie mnie to jednak raziło. Rzeczywiście trzeba być kimś, aby używać archaizmów. W ustach studenciaka takie azaliż brzmiałoby niestosownie i śmiesznie.

Nie wiem, czy czytaliście (pewnie nie) wywiad z Najmanem (to taki facet, który uważa się za boksera, ale niestety inni bokserzy mają na ten temat inne zdanie) o walce Gołoty z Saletą. Najman stwierdził mianowicie, że Saleta nie zasłużył sobie na taką walkę, bo (cytuję) - Gołota jest autorem szlagierów literatury światowej a Saleta jedynie europejskim publicystą komiksów. Czyż nie piękne? ;)

W czasie wczorajszego wykładu dowiedziałem się, że nie wiem, co oznacza słowo dywagować (no już teraz wiem). Zasypywałem też gruszki w popiele (teraz będę zasypiał).
Anna
Posty: 117
Rejestracja: 2 gru 2009, o 16:08
Kontakt:

Re: Błędy we współczesnej polszczyźnie

Post autor: Anna »

Najważniejsze, żeby oddziaływac we właściwej formie... :lol:
Zasypywałem też gruszki w popiele .
A ja zasypiałam, ale nie miałam pojęcia dlaczego...
Aa... :D i teraz jeszcze wiem , dlaczego gęsi a nie jakaś inna zwierzyna posłużyła M. Rejowi do ułożenia, znanego wszystkim, porzekadła o Polakach i naszym, jakże trudnym, języku. ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość