wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Opinie i komentarze na temat wykładów (wykładowców również), warsztatów i innych zajęć organizowanych przez Akademię 30+

Moderator: pablo

pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Post autor: pablo »

Znów nieźle oberwało się psychologom ;) (znów, bo tydzień temu dr Witkowski też się po psychologii przejechał).
Wygląda na to, że jako wyrafinowane zwierzęta, silnie podlegamy różnym determinantom biologicznym, ale do końca to chyba nie wyjaśnia wszystkich naszych zachowań. Kultura ma jednak też coś tutaj do gadania. Bez niej byśmy nigdy tej naszej zwierzęcości nie przekroczyli, a przecież przekraczamy ją nieustannie (no nie wszyscy ;)).

Z drugiej strony kultura często te biologiczne uwarunkowania wzmacnia (np. wysoka cena dziewictwa, monogamia, miłość itd.).

To był debiut antropologii w A30+. Moim zdaniem bardzo udany. Ta dziedzina wiedzy jest niezwykle interesująca.
W grudniu przyjedzie do nas Pani dr Wioletta Nowaczewska, która również pracuje w Katedrze Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
jagat
Posty: 34
Rejestracja: 2 gru 2009, o 15:32
Kontakt:

Re: wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Post autor: jagat »

Ja po wykładzie wyszłam z przekonaniem, że psychologia i biologia są naukami komplementarnymi. Warto, by uczeni obu dziedzin współpracowali ze sobą, a nie zwalczali się nawzajem.
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Post autor: pablo »

jagat pisze:Warto, by uczeni obu dziedzin współpracowali ze sobą, a nie zwalczali się nawzajem.


W takich napięciach między przedstawicielami różnych nauk nie ma chyba nic złego. Ferment jest bardziej twórczy niż wzajemne klepanie się po plecach.
Takie badania na gruncie psychologii, jakie prowadzi np. prof. Ohme bardzo mnie przekonują. W taki sposób udaje się zebrać dość twarde dowody. Gorzej jak psychologowie tworzą teorie na temat funkcjonowania ludzkiego umysłu i potem próbują je w praktyce realizować...

W drodze na lotnisko dr Witkowski opowiadał mi o psychologach sądowych, którzy wydają opinie na temat molestowania seksualnego. Przerażajace historie. Wielu Bogu ducha winnym ludziom zmarnowano w ten sposób życie, oskarżając ich o molestowanie własnych dzieci.
Tak że do psychologii podchodzić trzeba ostrożnie :?.
Emek
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2010, o 15:02
Kontakt:

Re: wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Post autor: Emek »

Biologia i psychologia są jak siostry syjamskie, nie da się ich rozdzielić :)
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Post autor: pablo »

Emek pisze:Biologia i psychologia są jak siostry syjamskie, nie da się ich rozdzielić
Problem w tym, że psychologowie nie przepadają za biologią :( .
pablo
Posty: 616
Rejestracja: 30 lis 2009, o 14:17
Kontakt:

Re: wykład prof. Bogusława Pawłowskiego

Post autor: pablo »

W piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" ukaże się wywiad z prof. Pawłowskim. Polecam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość