Program

Salonik literacki. Patrick Modiano, Ulica ciemnych sklepików

5 czerwca o godz. 17:00

Salonik literacki. Patrick Modiano, Ulica ciemnych sklepików

5 czerwca o godz. 17:00

Informacje

  •    5 czerwca o godz. 17:00
  •   platforma ZOOM
  •   Liczba wolnych miejsc: 8 z 25

Opis

Patrick Modiano (ur. 1945) – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2014 r.

Zadebiutował w 1968 r. powieścią La Place de l’Étoile (Plac Gwiazdy). W 1972 r. za powieść Les Boulevards de ceinture otrzymał Nagrodę Akademii Francuskiej, a sześć lat później uhonorowany został najbardziej prestiżową nagrodą literacką we Francji – Nagrodą Goncourtów – za powieść Ulica ciemnych sklepików (Rue de Boutiques Obscures). Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków, choć przed otrzymaniem Nagrody Nobla był poza Francją dość mało znany.

Nagroda została przyznana – jak czytamy w uzasadnieniu – za „kunszt pamiętania i dzieła, w których ukazał najbardziej nieuchwytne ludzkie losy i odkrył świat czasu i okupacji”.

 Akademia Szwedzka, a za nią prasa francuska, uznały Modiano za „Marcela Prousta naszych czasów”.

 „Zaledwie sześć lat po wyróżnieniu J. M. G. Le Clézio, inny Francuz otrzymuje tę najbardziej prestiżową nagrodę literacką, w uznaniu dzieła w dużej mierze obracającego się wokół problemów pamięci i tożsamości, dla których kontekstem stają się mroczne lata niemieckiej okupacji Francji. Życiorys pisarza bez wątpienia tłumaczy tę autorską obsesję tamtym wycinkiem dziejów. Patrick Modiano przyszedł na świat tuż po końcu drugiej wojny światowej, jeszcze w 1945 roku. Jego matką była Flamandka, a ojcem Żyd z Salonik. Oboje poznali się w okupowanym Paryżu w 1942 roku, gdzie prowadzili wygodne życie dzięki handlowi na czarnym rynku i współpracy z niemieckim gestapo, co pozwoliło ojcu pisarza uniknąć deportacji. Modiano, wychowany przez dziadków, swoje ocalenie zdawał się zawdzięczać właśnie pisarstwu”.

(Audrey Kichelewski, Patrick Modiano albo sztuka pamięci, „Kultura liberalna”)

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).