Program

Salonik literacki. Marguerite Duras, Kochanek

6 marca o godz. 17:00

Salonik literacki. Marguerite Duras, Kochanek

6 marca o godz. 17:00

Informacje

  •    6 marca o godz. 17:00
  •   platforma ZOOM
  •   Liczba wolnych miejsc: 11 z 25

Opis

Marguerite Duras (ur. 1914, zm. 1996 r.) – pisarka, scenarzystka i reżyserka.

Urodziła się w Indochinach, tam też spędziła dzieciństwo i młodość. Indochiny będą wielokrotnie stanowić inspirację dla jej twórczości.

Powróciła do Francji, by studiować prawo. Przez kilka lat pracowała w sekretariacie ministerstwa do spraw kolonii. W czasie wojny współpracowała z ruchem oporu, wstąpiła też do partii komunistycznej, z której została wykluczona w 1955 roku.

Jej pierwsze dzieła ukazały się już w czasie wojny, ale szerszej publiczności dała się poznać jako autorka powieści Un barrage contre le Pacifique (Tama na Pacyfiku, 1950 r.). Przez całe życie napisała wiele powieści przyjmowanych dość życzliwie przez krytykę, ale jej największym sukcesem okazała się wydana w 1984 roku powieść Kochanek, za którą otrzymała prestiżową nagrodę Goncourtów.

Akcja powieści dzieje się w latach 30. w Sajgonie. Pochodząca z ubogiej rodziny piętnastoletnia Francuzka nawiązuje perwersyjny romans z dużo starszym od siebie, bogatym Chińczykiem. Względy finansowe sprawiają, że wszystko odbywa się za cichym przyzwoleniem matki dziewczyny. 

W 1992 roku powieść przeniósł na ekran Jean-Jacques Annaud.

Duras napisała w sumie 40 powieści i 10 sztuk teatralnych, wyreżyserowała też 19 filmów, krótko i pełnometrażowych. Zmarła w Paryżu, pochowana została na cmentarzu Montparnasse.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).