Program

Salonik literacki. Josef Škvorecký, Batalion czołgów

9 stycznia o godz. 17:00

Salonik literacki. Josef Škvorecký, Batalion czołgów

9 stycznia o godz. 17:00

Informacje

  •    9 stycznia o godz. 17:00
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 13 z 25

Opis

Josef Škvorecký (ur. 1924 r.), pisarz, tłumacz, wydawca. Po wojnie rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Karola w Pradze, ale przeniósł się na filozofię i anglistykę. Po studiach pracował jako redaktor w wydawnictwie, a następnie w dwumiesięczniku „Literatura światowa”. To stanowisko musiał opuścić po skandalu, jaki wywołała publikacja jego debiutanckiej powieści Tchórze, demaskującej asekuranctwo czeskiego mieszczaństwa pod koniec wojny. Książka została szybko wycofana z księgarń, co przysporzyło jej tylko popularności wśród czytelników.

W 1969 r. pisarz wyjechał z żoną do Stanów Zjednoczonych. Po krótkim pobycie na stypendium w Kalifornii osiadł na stałe w Kanadzie, w Toronto. Tu założył wydawnictwo Sixty-eight Publishers, które stało się jedną z najważniejszych czeskich oficyn emigracyjnych. Publikowali w niej m.in. Milan Kundera i Vaclav Havel.

W 1978 r. za „uprawianie wrogiej propagandy” Škvorecký został pozbawiony obywatelstwa czechosłowackiego.

Był cenionym tłumaczem literatury amerykańskiej. Przekładał na czeski m.in. dzieła Ernesta Hemingwaya, Raymonda Chandlera czy Williama Faulknera.

Uwielbiał również jazz. W młodości był saksofonistą w amatorskim zespole Re Music.

Napisał m.in. Batalion czołgów, Legendę Emoke, Lwiątko, Fajny sezon, Powrót porucznika Borówki, Historią kukułki i inne opowiadania.

Zmarł w 2012 r. w Toronto.

To przezabawna opowieść o dojrzewaniu w cieniu luf armatnich, pierwszych miłościach na żołnierskich przepustkach i alkoholowych wyskokach za mury koszar doczekała się wielu wydań na całym świecie i jest uważana za jedną z najlepszych, a z pewnością najzabawniejszą, powieść Josefa Skvorecky'ego.

 Aleksander Kaczorowski o Batalionie czołgów

 

Program Zoom można pobrać ze strony: https://zoom.us 

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).