Program

Czy Kościół można jeszcze uratować? (na Zoomie)

prof. dr hab. Stanisław Obirek

5 czerwca o godz. 18:30

Czy Kościół można jeszcze uratować? (na Zoomie)

prof. dr hab. Stanisław Obirek

5 czerwca o godz. 18:30

Informacje

  •    5 czerwca o godz. 18:30
  •   platforma Zoom
  •   Liczba wolnych miejsc: 12 z 95

Opis

To pytanie, "Czy Kościół można jeszcze uratować?", Hans Küng zadał w 2011 roku w książce pod takim właśnie tytułem (Ist die Kirche noch zu retten?), w której proponuje pewien program naprawczy. Hans Küng to jeden z najwybitniejszych teologów katolickich XX i XXI wieku, który razem z takimi teologami jak Karl Rahner i Joseph Ratzinger współtworzył sobór watykański drugi. Od końca lat 60-tych XX wieku do dzisiaj w swoich kolejnych książkach wskazuje, że papieże posoborowi (Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI) zdradzili soborowe ideały i zamiast do odnowy doprowadzili do powrotu katolicyzmu do lat przedsoborowych (proces restauracji).

Głównym celem dokumentów soborowych ogłaszanych w latach 1963-1965) było odejście od scentralizowanego sposobu kierowania Kościołem i przywrócenia mu charakteru wspólnoty (w żargonie kościelnym mówi się o synodalności). Stało się tak dlatego, że centralistyczna i hierarchiczna struktura Kościoła doprowadziła do trzech wielkich kryzysów: w XI wieku (tzw. schizma wschodnia w 1054), w wieku XVI (reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517) i w wieku XVIII i XIX (radykalny sprzeciw wobec oświeceniowych ideałów i modernizmu – symbolem był Syllabus Piusa IX i sobór watykański pierwszy oglaszający w 1870 r. dogmat o nieomylności papieża). Ten odnowicielski program nakreślił papież Jan XXIII, którego wsparli wspomniani teologowie i uczestniczący w soborze biskupi, w tym również Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.

Kościół można uratować jeśli zrezygnuje się z feudalnych struktur, które doprowadziły do wspomnianych trzech kryzysów. W dużym stopniu papież Franciszek próbuje realizować te postulaty. Czy uda mu się uratować Kościół? Wykład będzie próbą odpowiedzi na to pytanie.

prof. Stanisław Obirek

WYKŁAD NIEODPŁATNY 

UWAGA! Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zainstalować platformę Zoom.

Jak zainstalować ZOOM?

1. Plik instalacyjny proszę ściągnąć z: https://liblink.pl/sNbA0hYtFq 

2. Kiedy znajdziecie się Państwo w Download Center, proszę kliknąć na Download  Zoom Client for Meeting Version 4.6.7 (18176.0301) i w ten sposób automatycznie zostanie ściągnięty na twardy dysk Państwa komputera plik o nazwie ZoomInstaller. Proszę go uruchomić, plik się zainstaluje.

3. Po uruchomieniu programu Zoom pojawi się okienko z dwoma napisami: join a meeting i sign in. Proszę kliknąć w sign in.

4. Tu mają Państwo dwie możliwości: sign in with Google i sign in with Facebook. Pierwsza możliwość jest dla osób, które mają konto w gmail. Jeśli ktoś ma profil na FB, można wybrać drugą opcję. 

5. Następnie wystarczy kliknąć otwórz Zoom (lub launch Zoom).

W piątek (5 czerwca) przed południem wyślę na Państwa adresy mailowe link do naszego spotkania. Wystarczy na niego kliknąć i powinniśmy się wszyscy zobaczyć i usłyszeć wieczorem na ekranie. Spotkanie zaczniemy o 18.30. 

(pm)

 

Prowadzący

prof. dr hab. Stanisław Obirek – antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta, były jezuita (zakon opuścił w 2005 roku), pracownik Instytutu Ameryki i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994-1998 rektor Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie, twórca Centrum Kultury i Dialogu przy Wyższej Szkole Filologiczno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Za opinie krytyczne wobec instytucji Kościoła katolickiego był wielokrotnie dyscyplinowany przez przełożonych zakonnych (w 2005 roku za krytykę pontyfikatu papieża Jana Pawła II w wywiadzie udzielonym Le Soir został ukarany rocznym zakazem kontaktów z mediami i prowadzeniem wykładów w „Ignatianum”). Autor książek: Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu (2010); Między wiarą a kościołem. Listy o szukaniu drogi (współautor Krzysztof Dorosz; 2010); Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi (2002).

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).