Program

Erotyka w sztuce

dr Roman Nieczyporowski

17 stycznia o godz. 18:30

Erotyka w sztuce

dr Roman Nieczyporowski

17 stycznia o godz. 18:30

Informacje

  •   17 stycznia o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  •   Liczba wolnych miejsc: 151 z 290
  •   Cena: 25 zł

Opis

W historii ludzkości jak mantra powtarza się przekonanie o doskonałości dawno minionych czasów i beznadziei współczesności, o dawno utraconym świecie wartości moralnych i powszechnym „zepsuciu” otaczającej nas współczesności. Pamiętajmy jednak, że już starożytni Grecy tęsknili za idealną, mityczną złotą epoką etycznej doskonałości. Historia kultury pokazuje nam, że w każdym czasie człowiek z żalem spoglądał za utraconym rajem. Doskonałym przykładem, pokazującym, że podstawy świata są stałe, zaś zmienia się tylko jego entourage są dzieje sztuki, w szczególności zaś ilustracja tematu, który podejmuje najbardziej intymne relacje międzyludzkie, temat erotyki i seksu. W wykładzie podejmiemy to wyzwanie i postaramy się prześledzić dzieje obrazowania tego tematu od starożytności po współczesność. Trzeba sobie przy tym jasno powiedzieć, że sztuka dawna, i to nie tylko ta antyczna, ale i ta średniowieczna, i ta nowożytna w niczym nie ustępowała obsceniczności naszych codzienności, czasami wręcz ją zawstydzając. Na przykładzie malarstwa wazowego pokazane zostaną erotyczne fantazje Greków, rzymskie artefakty będą dowodem ponadczasowości seksualnych pragnień, marginalia średniowiecznych manuskryptów pokażą odwieczność perwersji zaś sztuka nowożytna pokaże codzienność naszych jakże często skrywanych marzeń…

Roman Nieczyporowski

 

Uwaga! Nie wiadomo, czy treści przedstawione podczas wykładu będą mocno zdrożne, czy też ta zdrożność będzie jedynie umiarkowana. W związku z tym, że tyle się teraz mówi o seksualizacji dzieci i młodzieży, na wszelki wypadek nie zabierajmy dzieci na ten wykład. No chyba, że dziecko ma lat 30 (a najlepiej 30+), to wtedy taką latorośl zabrać można. 

pm

Prowadzący

dr Roman Nieczyporowski – historyk i teoretyk sztuki, studiował historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a historię na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Zarządu Fundacji im. Dr Katarzyny Cieślak, należy również do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Towarzystwa Estetycznego, Polskiego Towarzystwa Filologicznego, Hembygsförening (Szwedzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami) oraz... Polskiego Związku Alpinizmu (jest członkiem Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto”). Pracuje w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się kulturowo-społeczne aspekty sztuki współczesnej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).