Program

Tysiąc lat (polsko-polskiej) niewoli

dr Kacper Pobłocki

2 czerwca o godz. 18:30

Tysiąc lat (polsko-polskiej) niewoli

dr Kacper Pobłocki

2 czerwca o godz. 18:30

Informacje

  •    2 czerwca o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  •   Liczba wolnych miejsc: 174 z 290
  •   Cena: 25 zł

Opis

Czy gospodarka folwarczno-pańszczyźniana był odmianą niewolnictwa? Wykład pokaże, że tego rodzaju analogia uprawniona pod kątem moralnym – prowadzi nas jednak na intelektualne manowce. O ile polska historia społeczna jest pełna okrucieństwa i przemocy, o tyle bez zrozumienia specyfiki pańszczyzny, nie będziemy w stanie rozliczyć się z jej brutalnym piętnem. Pokażę, jak inaczej wpisać ową formację społeczno-ekonomiczną do globalnej historii. Opiszę też „prawdziwe” niewolnictwo, które leżało u podstaw polskiego państwa w epoce piastowskiej i było kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa co najmniej przez pierwsze 200 lat polskiej państwowości. Również zniesienie pańszczyzny w XIX wieku wcale nie przyniosło uwolniło ludu od przymusu pracy – zmienił się jedynie charakter tego przymusu.

Wykład ten będzie zatem przekrojową opowieścią o różnych formach niewolniczej pracy, które występowały na ziemiach polskich na przestrzeni ostatniego tysiąclecia.

dr Kacper Pobłocki 

Prowadzący

dr Kacper Pobłocki – antropolog, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek redakcji kwartalnika Res Publica Nowa, autor wielu publikacji z zakresu antropologii i socjologii miasta, współautor książki: "Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu" (2013).

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).