Program

„Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960” – spotkanie autorskie z dr. Jackiem Friedrichem

prof. dr hab. Jacek Friedrich

25 stycznia o godz. 18:15

„Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960” – spotkanie autorskie z dr. Jackiem Friedrichem

prof. dr hab. Jacek Friedrich

25 stycznia o godz. 18:15

Informacje

  •   25 stycznia o godz. 18:15
  •   Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego (aula 1.45)
  •   Liczba wolnych miejsc: 0 z 135

Opis

W tym roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się książka dr. Jacka Friedricha pt. „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960”.

Kilka lat temu część z Państwa miała okazję wziąć udział w wycieczce po Głównym Mieście, w czasie której dr Friedrich w niezwykle pasjonujący sposób opowiadał o odbudowie Gdańska. Temat jest rzeczywiście niezwykle ciekawy. Wystarczy wspomnieć, że tuż po wojnie pojawiły się głosy, aby Gdańska w ogóle nie odbudowywać.

 „Może jestem barbarzyńcą, ale […] jest we mnie słona radość. Jeśli już spłonęły i padły w gruzy wszystkie zaułki starego Gdańska, całe śródmieście, jeśli zatonęły pod uderzeniem bomb spichrze – gdańskie żurawie, jeśli zginęło to wszystko, co przesycone było krzyżackim charakterem władztwa u ujścia Wisły, to my tego odbudowywać nie będziemy, ani nad zgliszczami łez ronić” – pisał w 1945 roku na łamach „Odrodzenia” Edmund Osmańczyk.

Na szczęście dla nas przeważyły inne głosy i dzięki temu możemy dzisiaj spacerować po ulicy Długiej i Mariackiej.

Osoby zainteresowane tematem odbudowy Głównego Miasta i spotkaniem z autorem książki proszone są o wpisywanie się na listę.

Datę i miejsce spotkania podamy w późniejszym terminie. Wybór miejsca uzależniamy od liczby zainteresowanych osób.

Spotkanie jest bezpłatne. W czasie spotkania będzie można zakupić książkę w atrakcyjnej cenie i uzyskać autograf autora.

Zapraszamy serdecznie!

 

Prowadzący

prof. dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Jego zainteresowania badawcze obejmują: dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r., dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 r.
Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.
Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Opublikował m.in.: „Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku” (1997), „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005), „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960” (2015), „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku (2018).

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).