Program

Salonik literacki. Annie Ernaux, Miejsce

8 maja 2021 o godz. 17:00

Salonik literacki. Annie Ernaux, Miejsce

8 maja 2021 o godz. 17:00

Informacje

  •    8 maja 2021 o godz. 17:00
  •   platforma ZOOM

Opis

Annie Ernaux (ur. 1940) – pisarka, dorastała w Yvetot w Normandii, gdzie jej rodzice prowadzili niewielki sklepik, studiowała literaturę na uniwersytetach w Rouen i Bordeaux, pracowała jako nauczycielka w szkołach.

Jej karierę literacką zapoczątkowało wydanie w 1974 r. autobiograficznej powieści Les Armoires vides (Puste szafki). W 1984 r. otrzymała nagrodę Ranaudot Prize za inną autobiograficzną książkę pt. Miejsce (La Place), w której skupiła się na swoich relacjach z ojcem i trudnym procesie wchodzenia w dorosłość.

Ernaux dość wcześnie odeszła w swojej twórczości od fikcji i skoncentrowała się na wątkach autobiograficznych. Stara się łączyć doświadczenia historyczne i indywidualne. Przedstawia postęp społeczny, będący udziałem jej rodziców (Miejsce), opisuje okres dojrzewania (Ce  qu’ils disent ou rien), małżeństwo (La femme gelée), swój namiętny romans z mężczyzną z Europy Wschodniej (Passion simple), aborcję (L'événement), chorobę Alzheimera (Je ne suis pas sortie de ma nuit), śmierć matki (Une femme), chorobę raka piersi (L’usage de la photo).

Na język polski przetłumaczona została jedynie do tej pory powieść La Place (Miejsce). Książka ukazała się w 1989 r. w tłumaczeniu Iwony Badowskiej.

 Autorka opisuje awans społeczny rodziców, którzy z robotników przekształcili się we właścicieli sklepiku połączonego z barem, gdzie coraz bardziej nie na miejscu czuje się ich jedyna córka. Rodzice nie chcą, żeby pomagała im w pracy, aby nie traciła cennego czasu przeznaczonego na naukę. Ale nauka coraz bardziej oddala ją od otoczenia, a nawet sposobu mówienia matki i ojca. Oprócz normandzkiego dialektu i niewłaściwej wymowy coraz bardziej drażni ją zapach sklepu i biedni klienci, niepokoi ją jednak zarazem świadomość, że to, co się z nią dzieje, to bezpowrotna podróż, za którą trzeba zapłacić. 

(Iwona Komór, Wstyd, dwutygodnik.com)

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).