Program

Polak katolik pyta o godzinę (na Zoomie)

prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko

22 maja 2020 o godz. 18:30

Polak katolik pyta o godzinę (na Zoomie)

prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko

22 maja 2020 o godz. 18:30

Informacje

  •   22 maja 2020 o godz. 18:30
  •   platforma Zoom

Opis

Chciałbym się zastanowić – trochę podsumowując, trochę starając się wybiec w przeszłość – nad kondycją katolicyzmu polskiego w chwili obecnej. W tym zatem momencie, gdy wydaje się on doznawać widomego niepokoju o swój kształt, gdy nie tylko wierzącym zdaje się on znajdować, by użyć metafory z Księgi Izajasza, w niepewnej „godzinie nocy” – w stanie jakiejś niejasności, jakiegoś zawieszenia, rozdarcia, duchowego i społecznego zagubienia, kryzysu może. W czasie – być może płodnym, a być może nie – gdy nawiedzają go, jednocześnie i dramatycznie, pokusy polityczności i etnocentryzmu, gdy fundamentalizmy rozmaitej maści zmagają się w nim z tradycjami otwartości, gdy obawy o dalszy los wzmagane są w nim, z jednej strony, przez desakralizację kultury i egzystencji samej, z drugiej – przez kategoryczne próby zakorzenienia się instytucji kościelnych w strukturach państwa i prawa. Gdy wreszcie, co szczególnie wymowne, kategoryczność taka uniemożliwia w istocie poważną debatę o jego przyszłych losach, o nowych formach chrześcijańskiej wiary, kultury i moralności i wyzwaniach, które z całą jaskrawością stają dzisiaj przed nami powszechnie, niezależnie od wiary albo niewiary.

prof. Zbigniew Mikołejko

 

UWAGA! Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zainstalować platformę Zoom.

Jak zainstalować ZOOM?

1. Plik instalacyjny proszę ściągnąć z: https://liblink.pl/sNbA0hYtFq 

2. Kiedy znajdziecie się Państwo w Download Center, proszę kliknąć na Download  Zoom Client for Meeting Version 4.6.7 (18176.0301) i w ten sposób automatycznie zostanie ściągnięty na twardy dysk Państwa komputera plik o nazwie ZoomInstaller. Proszę go uruchomić, plik się zainstaluje.

3. Po uruchomieniu programu Zoom pojawi się okienko z dwoma napisami: join a meeting i sign in. Proszę kliknąć w sign in.

4. Tu mają Państwo dwie możliwości: sign in with Google i sign in with Facebook. Pierwsza możliwość jest dla osób, które mają konto w gmail. Jeśli ktoś ma profil na FB, można wybrać drugą opcję. 

5. Następnie wystarczy kliknąć otwórz Zoom (lub launch Zoom).

W piątek (22 maja) przed południem wyślę na Państwa adresy mailowe link do naszego spotkania. Wystarczy na niego kliknąć i powinniśmy się wszyscy zobaczyć i usłyszeć wieczorem na ekranie. Spotkanie zaczniemy o 18.30. 

Jeśli do kogoś z Państwa link by nie dotarł, proszę raczej o telefon (601 300 163) niż o mail. Po 16.00 wychodzę z biura i potem nie zaglądam już do poczty.

(pm)

Prowadzący

prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko – filozof, religioznawca, historyk idei, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor ponad 800 tekstów naukowych, m.in. książek: „Mity tradycjonalizmu integralnego" (1998), „Żywoty świętych poprawione" (2001), „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu" (2009), „We władzy wisielca" (t. 1 – 2013, t. 2 – 2014), „Żywoty świętych poprawione ponownie" (2017), „Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat" (2018). Napisał także posłowie do polskiego wydania powieści Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci", a także wydał autorski tomik wierszy pt. „Gorzkie żale" (2017).

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).