Program

Omnis moriar - nic po nas nie zostanie. Próba myślenia (na Zoomie)

prof. dr hab. Tadeusz Bartoś

14 maja 2020 o godz. 18:30

Omnis moriar - nic po nas nie zostanie. Próba myślenia (na Zoomie)

prof. dr hab. Tadeusz Bartoś

14 maja 2020 o godz. 18:30

Informacje

  •   14 maja 2020 o godz. 18:30
  •   platforma Zoom

Opis

Naturalna biologiczna potrzeba ekspansji, utwierdzania własnego istnienia, czy to poprzez potomstwo, dokonane dzieła, wytwory materialne i duchowe, karmi się iluzją niezniszczalności. Iluzją wiecznej pamięci archiwów, w których zapisane zostaną wszystkie czyny i rozmowy. Tymczasem nic nie przetrwa, omnis moriar. Potrzeba iluzji, oszukiwania siebie rozpoznawana jest przez niektórych filozofów (Nietzsche, Cioran) jako istotowa ekspresja życia. Nieistnienie więc, konsekwentnie, nicość, jest spotkaniem z tym, co nie-fikcyjne, wyjściem ze świata iluzji. Tym, co rzeczywiście jest, jest nicość. Wartościowanie (wszelka aksjologia), uznawanie za cenne, jest bio-kulturowym motorem podsycającym pragnienia. Te zaś są źródłem cierpienia. Próba myślenia poza wszelką aksjologią to wysiłek Heideggera w polemice z Nietzschem. Istnieje pilna potrzeba krytycznego namysłu nad bezmyślnym wiązaniem/kojarzeniem istnienia i dobra. Buddyjskie wygaszenie pragnień, konsekwentnie pomyślane, oznacza rozpoznanie braku wartości. Jeśli nic nie jest cenne – ostatecznie – nic nie zasługuje na pożądanie. Tylko w ten sposób możemy pomyśleć konsekwentnie ową osławioną nirwaną. 

prof. Tadeusz Bartoś

UWAGA! Spotkanie odbędzie się w nieco innej formule niż zazwyczaj. Wykład potrwa ok. 45 minut, pozostały czas przeznaczymy na rozmowę i dyskusję. 

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zainstalować platformę Zoom.

Jak zainstalować ZOOM?

1. Plik instalacyjny proszę ściągnąć z: https://liblink.pl/sNbA0hYtFq 

2. Kiedy znajdziecie się Państwo w Download Center, proszę kliknąć na Download  Zoom Client for Meeting Version 4.6.7 (18176.0301) i w ten sposób automatycznie zostanie ściągnięty na twardy dysk Państwa komputera plik o nazwie ZoomInstaller. Proszę go uruchomić, plik się zainstaluje.

3. Po uruchomieniu programu Zoom pojawi się okienko z dwoma napisami: join a meeting i sign in. Proszę kliknąć w sign in.

4. Tu mają Państwo dwie możliwości: sign in with Google i sign in with Facebook. Pierwsza możliwość jest dla osób, które mają konto w gmail. Jeśli ktoś ma profil na FB, można wybrać drugą opcję. 

5. Następnie wystarczy kliknąć otwórz Zoom (lub launch Zoom).

W czwartek (14 maja) przed południem wyślę na Państwa adresy mailowe link do naszego spotkania. Wystarczy na niego kliknąć i powinniśmy się wszyscy zobaczyć i usłyszeć wieczorem na ekranie. Spotkanie zaczniemy o 18.30. Zapraszamy serdecznie! 

 

Prowadzący

prof. dr hab. Tadeusz Bartoś – filozof, publicysta, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, były dominikanin (opuścił Zakon Kaznodziejski w 2007 r.). Dyrektor programowy Warszawskiego Studium Filozofii i Teologii. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej", „Tygodniku Powszechnym", „Polityce", „ Newsweeku". Obecnie współpracuje stale z „ Tygodnikiem Przegląd". Autor książek filozoficznych, m.in. „ Koniec prawdy absolutnej", „Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności", „Wolność równość katolicyzm", „Jan Paweł II. Analiza krytyczna".

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).