Program

Wyprawa w świat obiektów najmniejszych WYKŁAD ODWOŁANY

prof. dr hab. Barbara Badełek

24 kwietnia 2020 o godz. 18:30

Wyprawa w świat obiektów najmniejszych WYKŁAD ODWOŁANY

prof. dr hab. Barbara Badełek

24 kwietnia 2020 o godz. 18:30

Informacje

  •   24 kwietnia 2020 o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43

Opis

Wielkie laboratoria badawcze na świecie: hale z aparaturą, kablami, komputerami i skupionymi nad tym wszystkim fizykami. Co robią? Czemu pracują wiele godzin bez przerwy, często w nocy? Nie jeżdżą na wakacje, rzadko korzystają z rozrywek. Co nimi kieruje? Co jest tak pasjonujące, że staje się najważniejsze w życiu? I co my – szarzy ludzie – z tego mamy?

Opowiem o własnościach niewidzialnego świata atomów i o sposobach jego badania w wielkich, międzynarodowych ośrodkach badawczych. Atomy nie są już zresztą najmniejszymi cegiełkami materii, odkrywamy składniki znacznie od nich mniejsze. Ich świat niesłychanie różni się od naszego świata codziennego: jest zadziwiający, a nawet szokujący, a jego zrozumienie pozornie wymaga zapomnienia o tzw. zdrowym rozsądku...

prof. Barbara Badełek

Prowadzący

prof. dr hab. Barbara Badełek – profesor Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. Zajmuje się doświadczalną fizyką wielkich energii i cząstek elementarnych. Prowadzi badania nad strukturą materii w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych CERN w Genewie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).