Program

Platon jako wychowawca. WYKŁAD ODWOŁANY!

prof. dr hab. Tadeusz Bartoś

20 marca 2020 o godz. 18:30

Platon jako wychowawca. WYKŁAD ODWOŁANY!

prof. dr hab. Tadeusz Bartoś

20 marca 2020 o godz. 18:30

Informacje

  •   20 marca 2020 o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43

Opis

Historia filozofii to historia pomyłek, głuchy telefon przekazu. Wielcy założyciele, najstarsi, najważniejsi, mistrzowie, filary filozofii, czytani są przez pokolenia, na przestrzeni setek lat, i każdy czytelnik znajduje coś, co go porusza, co wydaje mu się ważne. Na to zwraca uwagę, temu się przygląda, o tym mówi, opowiada słuchaczom, uczniom, wyznawcom. Rzecz dotyczy wszystkich, taka jest nasza natura, że myślimy zgodnie z tym, jak nas wychowano, zgodnie z epoką, w której żyjemy, stawiamy pytania, które są pytaniami naszego pokolenia, naszego miasta, kraju, kontynentu. Naszego języka, naszych uprzedzeń i fascynacji. 

Czytają ludzie tylko te teksty, które przetrwały. Nikt nie czyta tekstów zaginionych, a w historii filozofii starożytnej większość tekstów zaginęła. Przetrwał Platon i jego dialogi. Pewnie dlatego, że był zamożny, no i dlatego, że miał uczniów, szkołę, która działała aktywnie przez prawie tysiąc lat.

Co jest najważniejsze w myśli Platona, na co zwrócimy uwagę? Ten wybór to nie jest kwestia samego Platona, na nasze wybory nie ma on już wpływu. To nasz wybór. Tym razem padło na Platona jako wychowawcę.

prof. Tadeusz Bartoś

Prowadzący

prof. dr hab. Tadeusz Bartoś – filozof, publicysta, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, były dominikanin (opuścił Zakon Kaznodziejski w 2007 r.). Dyrektor programowy Warszawskiego Studium Filozofii i Teologii. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej", „Tygodniku Powszechnym", „Polityce", „ Newsweeku". Obecnie współpracuje stale z „ Tygodnikiem Przegląd". Autor książek filozoficznych, m.in. „ Koniec prawdy absolutnej", „Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności", „Wolność równość katolicyzm", „Jan Paweł II. Analiza krytyczna".

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).