Program

Autobus do kultury. Teatr Powszechny w Warszawie. Capri - wyspa uciekinierów, reż. Krystian Lupa

19 października 2019 o godz. 10:00

Autobus do kultury. Teatr Powszechny w Warszawie. Capri - wyspa uciekinierów, reż. Krystian Lupa

19 października 2019 o godz. 10:00

Informacje

  •   19 października 2019 o godz. 10:00
  •   Teatr Powszechny w Warszawie

Opis

Spektakl zrealizowana na podstawie utworów „Kaputt” i „Skóra” Curzia Malapartego

Nie wiadomo jeszcze, ile trwać będzie spektakl (próby trwają), ale trzeba się przygotować na wydarzenie długodystansowe.

Przedstawienie zaczyna się o godz. 17.00. Z Gdańska wyjedziemy o 10.00 rano (z parkingu za biurowcem Alchemia na Przymorzu), ale w Warszawie nie planujemy już żadnych atrakcji poza teatrem. Jednym słowem - jest to kompletne wariactwo. Ale czas biegnie tak szybko... Póki mamy jeszcze siły, poruszamy się bez pomocy kul i wózków, a serca pompują nam krew bez większych przestojów, trzeba to wykorzystać :). Zatem w drogę. 

 

Zapowiedź reżysera, Krystiana Lupy:

Imperator Tyberiusz, Jezus Chrystus...
Jean Luc Godard, Fritz Lang, Brigitte Bardot – Le mépris. Tu Jean Luc Godard kazał w swoim filmie „Pogarda” kręcić sceny ze swojej upartej wizji Odysei, na tarasie Casa Malaparte miał Odyseusz w ostatnim ujęciu filmu zobaczyć ojczystą Itakę. Ponieważ jednak śmierć producenta przerwała tę podróż, podróż Odyseusza, podróż Fritza Langa, podróż Jean Luc Godarda – Odys zostaje w tym domu razem z filmową ekipą...
Tu, w pomieszaniu, w syntezie czasów, spotykają się wszyscy...

Wyspa i dom na wyspie. Azyl, schronienie. Uciekamy przed monstrum Europy. Przed państwem, przed religią, przed dyktaturą, przed demokracją, przed Potworem Homo Christianis, przed wojną...
Dom Malapartego, Villa Tiberius, Casa san Michele...
Na zewnątrz trwa nieokreślona wojna, nie wiadomo, czy to jest pierwsza, druga, czy trzecia wojna światowa wynikła z szaleństwa współczesnego człowieka, pychy twórców polityczno-społecznych ustrojów, marzycieli LUDZKIEGO RAJU, FILOZOFUJĄCYCH ZBRODNIARZY I FANTASTÓW, narkomanów władzy.... Reformatorów kultury, i tak dalej...

Krystian Lupa to jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych. Reżyser, scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz profesor sztuki teatralnej. Studiował m.in. na Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wyreżyserował takie wybitne spektakle jak m.in.: Nadobnisie i koczkodany (1978), Pragmatyści (1981), Maciej Korbowa i Bellatrix (1986), Miasto snu (1985), Marzyciele (1988), Bracia Karamazow (1990), Malte (1991), Kalkwerk (1992), Lunatycy. Esch czyli anarchia (1995), Wymazywanie (2001), Persona. Marilyn (2009), Persona.Ciało Simone (2010).

Krystian Lupa jest laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego (1988) i Nagrody im. Leona Schillera (1992). W 2000 został odznaczony austriackim Krzyżem Honorowym Nauki i Sztuki I klasy za działalność na polu kultury. W 2009 otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną.

fot. Teatr Powszechny

UWAGA! Na wyjazd do Teatru Powszechnego proszę wpłacić całą kwotę, niezależnie od tego, ile mają Państwo środków na koncie w Akademii. Wpłatę proszę koniecznie opatrzyć adnotacją: numer indeksu/wyjazd do Teatru Powszechnego. Dziękujemy. 

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).