Program

Orkiestra - instrument doskonały

prof. dr hab. Piotr Sutt

24 listopada 2017 o godz. 18:30

Orkiestra - instrument doskonały

prof. dr hab. Piotr Sutt

24 listopada 2017 o godz. 18:30

Informacje

  •   24 listopada 2017 o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.45

Opis

W tegorocznym cyklu chciałbym przedstawić Państwu najważniejsze grupy instrumentów muzycznych wchodzących w skład orkiestry. To dopiero początek wielkiego zbioru instrumentów muzycznych, którego nigdy nie da się poznać do samego końca. Od tysięcy lat powstawały instrumenty w najdalszych zakątkach świata, a współcześni kompozytorzy wykorzystują najnowsze instrumenty powstające nawet w tej chwili…

Orkiestra to niezwykły dom, w którym spotyka się większość klasycznych instrumentów muzycznych, czasem pojawiają się nawet wspaniali goście z innych kultur a nawet epok. Dlatego też pierwsze spotkanie w cyklu Orkiestra – instrument doskonały, poświęcone będzie historii powstawania różnego rodzaju zespołów instrumentalnych oraz dziełom kompozytorów wykorzystujących rozmaite formacje zespołów wykonawczych na przestrzeni muzycznych epok.

Kolejne spotkania to prezentacja grup instrumentów smyczkowych, dętych blaszanych, dętych drewnianych i perkusyjnych.

Podczas każdego wykładu omówię Państwu poszczególne instrumenty wchodzące w skład danej grupy, zaprezentuję ich odmiany, historię rozwoju, ale przede wszystkim koronne kompozycje i najsłynniejszych wirtuozów prezentowanego instrumentu. Na wykładach nie zabraknie ilustracji muzycznych, multimedialnych prezentacji, a także minikoncertów ukazujących wybrane instrumenty w rzeczywistości, na żywo.

Z racji mojej największej muzycznej pasji, którą są instrumenty perkusyjne, w grudniu spotkamy się na nadzwyczajnym koncercie połączonym z wykładem, którego gościem będzie światowej sławy artysta Kai Stensgaard – kompozytor i wynalazca najnowszego instrumentu perkusyjnego. Wspólnie zagramy koncert i zaprezentujemy Państwu – pierwszy raz w Polsce – najnowszy solistyczny melodyczny instrument perkusyjny – ALUPHON.

Serdecznie zapraszam i do zobaczenia

Piotr Sutt

 

 

 

Prowadzący

prof. dr hab. Piotr Sutt – solista perkusista, kameralista, dyrygent, promotor sztuki perkusyjnej, kierownik Katedry Perkusji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej; pomysłodawca i dyrygent Dziennej Orkiestry Onkologicznej działającej przy Fundacji Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Twórca innowacyjnych warsztatów z zakresu kreatywności, autoprezentacji i zarządzania.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).