Program

Ostentacja u bram, psychoza lajkingu, czyli jak, będąc 30-ką z plusem, pojąć 15-kę z plusem

prof. dr hab. Tomasz Szlendak

17 lutego 2017 o godz. 18:30

Ostentacja u bram, psychoza lajkingu, czyli jak, będąc 30-ką z plusem, pojąć 15-kę z plusem

prof. dr hab. Tomasz Szlendak

17 lutego 2017 o godz. 18:30

Informacje

  •   17 lutego 2017 o godz. 18:30
  •   Wydział Filologiczny UG - aula 1.43

Zapis audio z wykładu

Zapis audio dostępny po zalogowaniu.

Zaloguj się

Zostań słuchaczem Akademii 30+

Opis

Po raz pierwszy w rozwoju zachodniej cywilizacji znaleźliśmy się w sytuacji, w której pokolenie rodziców znajduje się w innej niszy poznawczej i w innym środowisku technospołecznym niż ich dzieci. Brak wspólnego, szeroko rozumianego kanonu kulturowego skutkuje tym, że starsi bezustannie dziwią się młodym, nie potrafią z nimi współpracować i po prostu – nie rozumieją. Nie pojmują ich wyborów życiowych, politycznych, struktury ich codzienności, ich motywacji, społecznych działań, wyspowej wiedzy (żeby nie powiedzieć: niewiedzy i głupoty).

Wykładowców uniwersyteckich, dla przykładu, czekają dzisiaj nie lada zdziwienia w zetknięciu ze studenckim narybkiem. Może się okazać, że narybek ten nie zna abecadła. Tak, tak – nie zna abecadła. Nie potrafi, nie klucząc, nie zacinając się i nie dukając, wymienić liter alfabetu –  od A począwszy, na Z skończywszy. Dlaczego tak jest? Skąd ten mind gap, ta przepaść między światem średnich a światem młodszych? Ku czemu to wiedzie? Gdzie są rozwiązania? Jakie to rozwiązania? I dlaczego nie powinniśmy się tym wszystkim tak bardzo przejmować.

 prof. dr hab. Tomasz Szlendak

Prowadzący

prof. dr hab. Tomasz Szlendak – socjolog, dyrektor Instytytu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zainteresowania naukowe:socjologia młodzieży, psychologia ewolucyjna, socjologia i antropologia konsumpcji. Ważniejsze publikacje: Leniwe maskotki, rekiny na smyczy. W co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety? (2005); Supermarketyzacja. Religia i obyczaje seksualne młodzieży w kulturze konsumpcyjnej (2004); Architektonika romansu. O społecznej naturze miłości erotycznej (2002). Publikuje również w czasopismach popularnonaukowych i gazetach („Focus”, „Elle”, „Gazeta Wyborcza”). W 2008 roku ukazała się jego debiutancka powieść Leven, kryminał, którego akcja dzieje się w średniowiecznym Toruniu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka).